ماجرای فدک

ماجرای فدک:

 

 در سال هفتم هجری قلعه های محکم خیبر که لانه شیطان ومرکز توطئه یهود علیه حکومت نوپای اسلام بود با تلاش مسلمانان شجاع،به خصوص دستان توانای علی بن ابیطالب(ع) یکی پس از دیگری سقوط کرد و به تصرف مسلمانان درآمد وقسمت مهم آن در اختیار پیامبر عظیم الشأن اسلام قرار گرفت.

مقدار کمی که هنوز فتح نشده بود اهالی آنجا خدمت حضرت پیام فرستاده وتقاضا کردند که درمقابل حفظ خونشان،بقیه خیبر را در اختیار حضرت قرار دهند،آن حضرت این تقاضا را پذیرفت،بنابراین تمامی خیبر غنیمت مسلمانان شد.

فدک:دهی بود به فاصله  دو روز از مدینه، اهالی آنجا نیز یهودی بودند.چون این مردمان جریان خیبر را شنیدند مرعوب شده وپیش رسول خدا(ص) نماینده فرستادند و درخواست کردند که با دادن تمامی فدک یا به نقلی نصف آن به پیامبر(ص)با ایشان مصالحه نمایند،پیامبر(ص)قبول کردند.

پس فدک ملک خاص رسول اکرم(ص)بود نه غنیمت جنگی،چون با جنگ وقوه نظامی فتح نشده بود.

در روایات بسیار آمده که پیامبر این ملک را به دخترش فاطمه(س) بخشیدوتا زمانی که پیامبر در قید حیات بودند فدک در اختیار آن بانو بود وایشان خود وکیل و نماینده معین نموده بودند که عایدات آنجا را جمع کنند.

پس ازوفات رسول خدا(ص) پسر عمو ودختر عزیزش در میان مردم بی وفا وامواج متلاطم فتنه ها تنها ماندند.محبت دنیا و ریاست طلبی تا جایی براین مردم چیره گشته بود که عوض آنکه پیکر پیامبر(ص) را به خاک بسپارند،در سقیفه جمع آمده و حتی عهدی را که در غدیر با پیامبر(ص) بسته بودند را شکستند و برای خود خلیفه انتخاب کردند.

پس از آنکه ابوبکر از بیعت گرفتن فارغ وبر مسند خلافت مستقر شد،دستو داد نماینده فاطمه(س) را بیرون وفدک را مصادره نمایند.

خاندان رسالت ودر رأس آنها علی (ع) وفاطمه زهرا(س) در مکتب قرآن تربیت یافته بودند وخداوند درقرآن میفرماید:"لا تَظلمون ولاتُظلمون" نه به کسی ظلم کن و نه زیر بار ظلم قرار بگیر.لذا دختر پیامبر(ص)آماده شد تا از حق خود دفاع نماید،اگر حق خودرا هم نگرفت مظلومیت خودرا اثبات کند.به مسجد رفت وبا خلیفه مناظره کرد،خطبه خواند وناله کرد،ولی بدون آنکه موفق به اخذ حق خود شود غمگین و ناراضی برگشت.

ابوالاسود از عروه نقل می کند که فاطمه(س) از ابوبکر فدک و سهم ذوی القربی را میخواست ولی ابوبکر نداد و آنها را جزو بیت المال قرار داد.(شرح ابن ابی الحدید ج16)

 در تاریخ آمده است که در زمان عمربن عبدالعزیز معروف به قدیس بنی امیه،فدک به اهل بیت برگردانده شد.بنابراین پس از مدتها حق به صاحب حق رسید.

بر گرفته از کتاب دفاع از حریم حق(عمران علیزاده)

 

ای کاش مدینه در ودیوار نداشت  

                                        ای کاش فدک این همه آثار نداشت

فریاد دل محسن زهرا(س) این بود

                                         ای کاش درب خانه مسمار نداشت

 

سالروز شهادت بانوی دو عالم زهرای اطهر(س) بر دوستداران اهل بیت(ع) تسلیت عرض مینمایم.با آرزوی اینکه ائمه(ع) و رفتارهایشان در هر زمان و مکانی و هر مقامی الگوی ما باشند.

امیدواریم روزی فرا رسد و ما هم زائر واقعی بقیع باشیم.

حضرت حیدر به نام فاطمه (س) حساس بود

خلقت از روز ازل مدیون عطر یاس بود

 

                                      ای که ره بستی میان کوچه ها بر فاطمه

                                      گردنت را میشکست آنجا اگر عباس بود

/ 2 نظر / 8 بازدید
سرونازشیراز

[گل].... صمیمانه ممنونممممممممم..../ شاد و سرفراز باشییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی[گل]