باغ شمال یا باغ شاهزاده تبریز

این مکان از قدیم الایام به نام باغ شمال ودر میان مردم تبریز به اسم (شازدا باغی )واکنون به نام استادیوم ورزشی تختی تبریز مشهور است.

باغ شمال در جنوب شرقی تبریز قرار دارد که روزگاری یعنی تا اواخر دوره قاجاریه باغ بسیار بزرگ وآباد وبی نظیری بود وبه مرور زمان از رونق افتاد.آن چه که از نوشته ها مستفاد می شود این باغ در زمان سلطنت سلطان یعقوب آق قویونلو به نام عشرت آباد بنیاد یافته است.چون این باغ در جنوب شهر تبریز است بنابراین نامگذاری آن به خاطر سمت و جهت آن نیست. بنا به نوشته میرزا علی ثقه الاسلام وجه تسمیه این باغ آن است که در هرات در زمان سلطان حسین بایقرا باغی بوده در مرتبت مسجد گوهر شاد بیگم معروف به باغ شمال بنابراین احتمال می رود که سلطان یعقوب به متابعت همین باغ .باغ شمال تبریز را احداث کرد.     

این باغ در زمان صفویان در تبریز بسیار معروف بود ودر دوره قاجاریه نایب السلطنه عباس میرزا ولیعهد فتحعلی شاه به این باغ توجه زیادی مبذول داشته و عمارات وبنیادهای بسیار عالی در آن احداث شده بود ودر داخل این تالارها تابلوهای نقاشی رنگ روغن زیادی از مناظر جنگ ایران و روس و مراسم سلام فتحعلی شاه  و شاهزادگان وخود عباس میرزا بر دیوار نصب شده بود که مقداری از آنها بر اثر بی توجهی از میان رفته و مقداری نیز در لشکر کشیهای روسها به تبریز و سکونت نظامیان در این عمارت از جاکنده  وبه تفلیس و روسیه بردند.

باغ شمال را چندین چشمه سیراب می کرد که همگی از کوه یانق(یانیق داغ)سرچشمه می گرفت و گویند برای آبادانی این باغ در حدود دویست نفر باغبان و خدمه شب و روز در خدمت بودند.قناتی که اراضی این باغ را مشروب می کرد به نام قنات شاهزاده معروف بود.

(برگرفته از کتاب محلات قدیمی وتاریخی بهروز خاماچی)

/ 1 نظر / 15 بازدید
سحر

خاطرم نیست تو از بارانی یا از نسیم هر چه هستی گذرا نیست هوایـــــــــــت، بوِِِِِِِِِِِِِِیِِِِِـــــــــــــــت... فقط آهسته بگو با دلم می مانی... سلام روز بخير خيلي قشنگ كلبه زيبات..دوست داشتي با قدمهاي گرم وصميمي ات به كلبه آبجي سحر هم سربزن .درضمن يه سري لينك جالب هم برات بالاي وبلاگ گذاشتم كه اميدوارم خوشت بياد من كه خودم آموزش فال قهوه و مستند مرگ مرد يخي رو خيلي دوست دارم،البته آموزش تعميرات خودرو هم چيز جالبيه كه ديدنش خالي از لطف نيست... اميدوارم شما هم خوشت بياد. با اميد به اينكه هفته قشنگي رو شروع كرده باشي.روز بخير مهربون..[بغل][گل][بغل]